„Tizenkét évvel ezelőtt azt szerettük volna elérni, hogy megmutassuk értékeinket és ezeket hozzáférhetővé tegyük mindenki számára. Ennek jegyében szerveztük meg valamennyi Partiumi Magyar Napokat, beleértve az ideit is", nyitotta meg a szerdai sajtótájékoztatót Szőcs Péter, az esemény egyik szervezőjének, az Identitas Alapítványnak az elnöke. „A visszajelzések szerint sikeres volt a rendezvény, aminek nagyon örülünk", tette hozzá.
Az idei PMN hét napon keresztül tartott, tíz helyszínen és négy színpadon zajlott és becslések szerint közel 44.000 -en vettek részt rajta, mondta el Stier Péter főszervező. Az esemény teljesen költségvetése 220.000 lej volt, ennek 25%-át biztosította a helyi és a megyei önkormányzat. Összehasonlításképpen a négynapos Szatmár Megye Napjai 300.000 lejbe, a háromnapos Szatmárnémeti Városnapok 200.000 lejbe kerültek.
A PMN megszervezésében 17 civil szervezet vett részt, 16 sajtóorgánum igyekezett tájékoztatni az érdeklődőket minden egyes eseményről, és félszáznál is több magáncég támogatta a szervezőket. „Túlzás nélkül kijelenthetjük, hogy a régió legjelentősebb kulturális rendezvényévé nőtte ki magát a PMN. Már vannak ötleteink a jövő évi PMN-nel kapcsolatban is, reméljük, az újítások hozzájárulnak ahhoz, hogy tovább tudjuk emelni a színvonalat", mondta Stier.
Pataki Csaba szenátor azt a széleskörű összefogást emelte ki, amely a PMN megszervezésében megnyilvánult. A rendezvényt Szatmár megye és az ország határain túli cégek és szervezetek is támogatták, a finanszírozásban részt vett a bukaresti és a budapesti kormány is. „A tény, hogy a PMN-nel egy időben Kolozsváron is sikeresen zajlottak a Magyar Napok (KMN) azt bizonyítja, hogy a két esemény és a két térség megfér egymás mellett. A két városnak megvan a saját külön vonzáskörzete, két külön régiót alkot", jelentette ki Pataki.
Kereskényi Gábor parlamenti képviselő is kiemelte a nagyfokú civil összefogást, majd elmondta, egy sikeres rendezvény titka ugyanaz, mint egy asztalé: négy stabil lábra van szükség. Ez a négy láb a civil szervezetek, a magyarság legitim képviselője, az RMDSZ, a támogatók valamint a sajtó segítsége. „E négy összetevő szimbiózisa lehet a garancia, hogy a legfontosabb tényező, a közönség jól érezze magát. Ez garantálhatja a 13. PMN sikerét is", mondta. A parlamenti képviselő elégedettséggel nyugtázta az olyan újdonságok, mint az Albert Flórián kiállítás vagy az Olimpia - Ferencváros öregfiúk meccs sikerét - utóbbin közel hatezren voltak kint a stadionban.
Kereskényi hozzátette, az RMDSZ szervezte rendezvényeknek mindig is a család volt a középpontjában és ez így lesz a következőkben is.
Újságírói kérdésre válaszolva Stier Péter megerősítette azokat az értesüléseket, hogy jövőre megpróbálnak lépéseket tenni annak érdekében, hogy a koldusok ne juthassanak be a Kossuth-kertbe. „Még dolgozunk a megoldáson, elképzelhető, hogy a fogyasztójegy lesz az", jelentette ki.
Egy másik kérdésre, amely a PMN és a KMN egybeesését kifogásolta, Stier elárulta: dolgoznak egy együttműködési keret kialakításán a KMN, a Marosvásárhelyi Magyar Napok és a nagybányai Főtér szervezői között, amelynek hozománya lehet többek között, hogy ismertebb fellépőket jutányosabban tudják szerződtetni. „Mindez azonban nem veszélyeztetné a PMN arculatát", tette hozzá Szőcs Péter.
A PMN támogatói voltak:
Kiemelt támogatók: Szatmárnémeti Városi Tanács, Szatmár Megyei Tanács, Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala, Nemzeti Kulturális Alap, Bethlen Gábor Alap, Communitas Alapítvány.
Aranyfokozatú támogatók: Tarr Beton, Babytrend, Barta Ati, Autonet, No Pardon Pub.
Ezüstfokozatú támogatók: Farmacenter, CBA, Nyírbátori Sárkányfürdő, Silcomprest, Fery's Invest, Metamob, Kreativ, Inovativ, Kauftherm, Solarex, Secondtex, 2X2 Club, Panatek, Salvator, Transpink, Mindig Friss, Clinica Korall, A24